10.12.2010 Izložba Ulične fotografije

Sve prisutnija izložbena aktivnost dubrovačkog Foto kluba Marin Getaldić očituje se  u relativno kratkom vremenu  drugom izložbom u Art radionici Lazareti, ukupno šestu. Ova otvorena u Lazaretima 10. prosinca pod naslovom 'Izložba ulične fotografije', predstavila je 25 fotografija 15 autora, članova Foto kluba koje su odabrane prema prosjeku ocjena neovisnog prosudbenog povjerenstva sastavljenog od značajnih hrvatskih fotografa i poznavatelja fotografske umjetnosti Damira Hoyke, Ante Jaše, Vinka Šebreka, Antuna Maračića i Slavena Tolja. Fotografije su snimljene osim većinom u Dubrovniku, u Zadru, Samoboru, Beogradu, Mostaru, Padovi, Londonu, Tel Avivu i Sajgonu.

A zašto su sve izložene fotografije crno-bijele, odgovor stoji 'u inspiraciji klasicima ulične fotografije koji su radili isključivo crno-bijelo, jer im je tadašnja tehnologija jedino to dozvoljavala' Izložbi su prethodile pripreme kroz foto radionicu i predavanja, a rezultat  su  izložbom predstavljeni radovi.  Svaka od  fotografija, pojedini autori predstavljeni su sa po nekoliko radova, donosi izborom motiva,  odabirom teme  senzibilitet i osobnost svakoga od njih , bilo da je riječ o  'Djeci grada' melankolijom prožetim fotografijama usamljenih dječjih likova na gradskim ulicama bez radosti igre, do životnih tema, nerijetko bizarnih kadrova uhvaćenih vještinom fotografskog oka u djeliću sekunde, ali i duhovitih metafora  koje se zbivaju tu oko nas  a mi ih ne zapažamo. Zato i postoje majstori fotografije koji će nam skrenuti pozornost na njih, 'ukrasti' ih za nas iz svakodnevice, ovjekovječiti i izmamiti pohvalu od gledatelja. I ova izložba vrijednih i nadahnutih članova FK Marin Getaldić to dokazuje. Svojim su fotografijama na izložbi koja je otvorena do 26. prosinca, sudjelovali: Adela Anđela Vlahinić, Marko Asić, Gordana Bajurin, Goran Bisić, Igor Brautović,Stijepo Brbora,Boris Jakešević, Ana Kraljević, Mario Miličević, Đorđe Milić,Antonio Miljan, Eugen Miljan, Željko Šoletić, Željko TutnjevićAntonio Ursić .

Otvaranje izložbe je pjesmom i svirkom na gitari uljepšala Dolores Brbora.

Fotografije: Ž.T.

Autor članka: S.S.